Udruženje za kataraktu i refraktivnu hirurgiju Srbije

Predlog mera Predsednika RSK za oftalmologiju

Na elektronskoj sednici RSK za oftalmologiju održanoj 12.marta 2020. godine donet je sledeći

 

PREDLOG MERA

Protivepidemijske zastite od širenja COVID 19 specifičnu za oftalmoloske ustanove u R. Srbiji

 

PRIMARNA MERA

Nakon uvođena vanrednog stanja, u obavezi smo da striktno sprovodimo uputstva i mere koja propisuje Ministarstvo zdravlja RS, Vlada RS i Institut za zaštitu zdravlja “Batut”. To se prvenstveno odnosi na organizaciju posla kao i na to da se sve elektivne operacije odlažu do daljeg.

 

PREPORUKA:

Povrede oka bi trebalo zbrinjavati u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (ako je to moguće) kao i u univerzitetskim i regionalnim bolnicama koje “pokrivaju” mesto gde je pacijent povređen. Nikako ne slati pacijente iz unutrašnjosti dok se ne obezbedi kontakt sa klinikom i dogovori premeštaj. Cilj ove mere je sprečavanje širenja zaraze u uslovima vanrednog stanja

SAVETI ZA TRIJAŽU PACIJENATA U USLOVIMA VANREDNOG STANJA

Najznačajnija stanja i simptomi koja se ne smeju vraćati i odlagati za pregled su sledeća:
Stanja praćena “CRVENIM OKOM” – Pregled pacijenata sa crvenim okom samo u sledecim slucajevima (jedan inkluzivni kriterijum je potreban ili dovoljan)

1. Deca

2. Povrede oka

3. Cilijarna hiperemija (ili primarno cilijarna mesovite hiperemija).

4. Nagli pad vidne ostrine (Akutni pad vidne ostrine)

5. Bol u oku (koji nema karakter grebuckanja, peckanja ili svraba, osecaj “peska u oku” i bez anamneze povrede oka/upadanja stranog tela u oko).

6. Nosioci kontaktnih sociva

7. Pacijenti sa prethodno prebolelim keratitisom koji se tipicno vraca ili je hronican herpeticni keratitis, hronicni keratitisi druge etiologije)

8. Akutno nastao defekt u vidnom polju “zavesa ili tamno polje koje se vidi ispred dela prostora koji se vidi ispred oka, haloi oko izvor asvetlosti i sl.

Napomena:

U ostalim slučajevima sa crvenim okom, predlazemo da se u medijima promoviše da pacijenti koriste terapiju ukapavanjem kapi 3% borne kiseline (ispiranje 4 do 5 puta dnevno), ili ispiranjem oka vestackim suzama sa konzervansom benzalkonijum hloridom (blago antisepticno delovanje kvarternarnih amonijumskih soli). Ukoliko nakon 5 dana od pocetka bolesti, simptomi ne prođu, treba da se to prijave telefonom i tada će dobiti uputstvo za dalje postupanje. Obavestiti pacijente da se tegobe kod najcesceg adenovirusnog konjunktivitisa smanjuju najcesce tek oko 5-7 dana bolesti te da se oboljenje u 50% slucajeva javlja i na drugom oku sa nekoliko dana zakasnjenja u odnosu na
prvo zahvaceno oko.

BELO OKO:

Nagli pa i bezbolni pad vida, ispad u vidnom polju poput zavese ili tamnog polja, simptom da pacijent vidi “rojeve” mušica posebno ako je osoba kratkovida

Ukoliko pacijent ima UPUT od strane drugog specijaliste: posebno ako hitan pregled traži neurolog, neurohirurg, infektolog, internista is l. bez obzira na simptome pacijenta

Druga stanja koje oftalmolog na licu mesta proceni kao hitno stanja, iako nisu navedena

MINIMALNE MERE USLOVLJENE RELATIVNIM NEDOSTATKOM SREDSTAVA ZA ZASTITU OD INFEKCIJE (važi za medicinsko osoblje)

1. Nošenje kompletne medicinske uniforme, hirurskih maski i (pozeljno, ako ih ima doivoljno) i rukavica u svim ambulantama. Ukoliko imate jednokratni zaštitni mantil, obavezno ga koristite. Na kraju radnog dana, preporuka je da se skine unifroma i opera a anrednog dana da se koristi nova uniforma

2. Smanjite broja kontaktnih pregleda oka na neophodni minimum.

3. Radne površine kao i ležišta na špaltu redovno i posle svakog pacijenta temeljno prebrisati 70% rastvorom alkohola. Aplanacione tonometre sterilisati prema dosadašnjim procedurama.

4. Obezbedjivanje komercijalnih ili improvizovanih polikakrilnih ili drugih plasticnih providnih barijera za pregled na spalt lampi (Breath shield).

5. Obezbedjivanje dovoljne kolicine stapica za ciscenje nosa sa pamucnim vrhom (tzv. bejbi stapica)za koriscenje prilikom manipulacije kapcima pacijenataili gaze za istu svrhu.

6. Pre prvog kontakta, obavezno pitajte pacijenta da li je bio u dodiru sa osobom koja ima ili za koju s esumnja da ima COVID19. Drugo pitanje bi trebalo da bude da li ima simptome koji mogu biti vezani za grip. Tek nakon toga, nastaviti sa trijažom. Ukoliko pacijent odgovori potvrdno na bilo koje pitanje, a već se nalazi u zdravstvenoj ustanpovi, primeniti mere karantinskog protokola.

7. Objektivno određivanje vidne oštrine se mora pazljivo procenjivati tako da pacijentu naložimo da “osusi” oko od suza / sekreta oko komadom gaze koje ćete mu dati, sačekati da se maksimalno smiri iritacija oka i zatim na oku koje bar nije privremeno manje suzno proceniti pad vida naizmenicnim zatvaranjem obolelog i neobolelog oka.

Napomene pacijentima

Poželjno je da dodju nose zaštitu u vidu hirurških maski ili makar neupotrebljenih papirnih maramica ili tekstilne marame prilikom pregleda. Kako ovih maski nema dovoljno, mozda treba razmotriti mogucnost da se pacijentima ovo preporuci preko medija.
Naložite pacijentima sledeće: ne dodirujte oko ili oči, ne trljajte ih; održavajte redovnu higijenu kapaka razblazenim samponom ili tecnim sapunom ( tada oko mora da bude zatvoreno a perete kožu kapka a ne oko!)

PREPORUKE ORGANIZACIJE RADA ( odnosi se na rukovodioce oftalmoloških službi):

Organizovanje posebnih ambulanti ako je to moguce za hitan pregled pacijenata sa respiratnornim simptomima.

Organizovanje minimalnog seta instrumenata za pregled pacijenata bez kontakta za potrebe konsultativnih pregleda za pacijente sa respiratnornim simptomima.

Redukovanje nehitnih kontrolnih pregleda oka (kompjuterizovana vidna polja, ultrazvuk, OCT u nehitnim stanjima sa sporom progresijom). Ukoliko na klinickom nalazu nema znakova pogorsanja nema potrebe za promenom terapije.

Produzavanje vaznosti recepata za lecenje hronicnih oftalmoloskih nezaraznih bolesti (pre svega glaukom) radi smanjenja broja pacijenata koji samo zbog obnavljanja recepata posecuju zdravstvene ustanove.

Na vrata ustanova ispisati da se sve rutinske kontrole koje radimo na više od 1-2 meseca otkazuju kao i sve ostale gde je pacijent bez promena stanja i bez novih simptoma prema jutrošnjoj izjavi Ministra Lončara, treba organizovati rad medicinskog osoblja prema potrebama službe, uz maksimalno smanjenje nepotrebnih opterećenja

Narocito vaznim smatramo mere koje ogranicavaju kretanje ambulantnih pacijenata i pratnje pacijenata kroz prostore Klinika predvidjene za hospitalno lecenje te mere dezinfekcije prostorija, ruku, instrumenata, te meru da se pacijenti sa poznatim kontaktima sa obolelima od COVID 19

Predsednik RSK za oftalmologiju
Prof.dr Milenko Stojković
……………………………………………….
U Beogradu, 16.marta 2020.